Bingöl Az Aşireti Gençlerinden Örnek Davranış

Bingöl Az Aşireti Gençlerinden Örnek Davranış...

Az Tepesi
Az Tepesinden Bingöl

Bingöl’de yaşayan Az Aşiretinin gençleri köy yolları üzerinde ve çevresinde çöp toplayıp, ciddi bir sosyal girişime öncü oldular.

Bingöl Az Aşireti Gençlerinden Örnek Davranış

Bingöl merkez Aşiretlerinden biri olan Az Aşireti, son günlerde köy yollarında yaptıkları çöp toplama etkinlikleri ve Köy yollarında içki içmeye gelenleri engellemeleri ile gündemdeler. Az Aşiretinin merkez köyü olan AZ KÖYÜ yolu üzerinde Bingöl şehrini ayaklarınız altında görebileceğiniz, yöre halkı tarafından AZ TEPESİ olarak anılan yere, yıllardır içkiciler musallat olmuştu. Bunların kopardıkları yaygara yetmezmiş gibi çevreye döktükleri çöpler ile güzelim yeri mide bulandırıcı bir hale sokmuşlardı.

Köy gençlerinin “bu işe bir dur denmesi gerektiği” kararı aldıktan sonra, Az Tepesinde öncelikle nöbetleşmeler başladı. Güzelim yeri kirletmeye gelen içkici takımını güzel bir dille uyarmayı ihmal etmeyen bu gençlik, AZ TEPESİ’nin Bingöl’e ait bir değer olduğunu sosyal medya ve yerel basın aracılığı ile duyurdular.

AZ KÖYÜ yolunda ki bu uğraşlar kısa zamanda semeresini verdi. Önce Dornan ve Mirzan, sonrasında Yukarı ve Aşağı Akpınar gençlerince de köy yollarının temizliği ile ilgili kararlar alındı. “İçki kötülüklerin anasıdır,” hadisi şerifini şiar edinen bu gençler, köy yollarında ayyaş görmek istemediklerini, bu saatten sonra müsamaha göstermekte zorlanacaklarını beyan ettiler.

Az köyü gençleri, “AZ TEPESİ ayyaşların değil, çoluk çocuğuyla buraları görmeye gelmek isteyen insanlara aittir,” ayrıca içki içenlerin evlerinde içmeleri gerektiğini, kimseye rahatsızlık vermeye haklarının olmadığını” ifade etmekteler.

Umarız ki bu güzel uygulama yaygınlaşır, doğa da temiz bir nefes alır.

Haber: Fatih Arslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.