Boğalar ve Kurbağalar Masalı

Boğalar ve Kurbağalar Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal iken tilkiler fare kovalıyorken, her akşam dam üstünde masal dinleyen periler sabaha doğru uyukluyorken, yemyeşil bir ovada otlayan güzel bir inek varmış.

Bu güzel inek ile arkadaş olmak isteyen iki boğa da az ötede otluyorlarmış. Bu boğalar, kendi aralarında az ötede otlayan inek ile kimin gidip tanışacağını konuşuyorlarmış. Ancak aralarında bir türlü anlaşamıyorlarmış. Biri ‘Ben gidecem,’ diyormuş, bir diğeri ‘Hayır! Ben gidecem,’ diyormuş. Bu konuşmaları önce tartışmaya dönüşmüş. Az sonra ise aralarında büyük bir kavga başlamış.

Bu arada biraz ileride de bir grup kurbağa gölde yıkanıyorlarmış. Kavgayı görünce pür dikkat boğaları izlemeye başlamışlar. Kurbağalardan en yaşlısı bu kavganın sonucunun ne olacağı konusunda endişe duyuyormuş.

Diğer bir kurbağa, yaşlı kurbağanın endişesini öğrenmek için:

-‘Neden üzülüyorsun böyle?’ ‘Onların kavgasından bize ne?’ diye merakla sormuş.

Yaşlı Kurbağa:

-‘ Ah ah! diye iç çekmiş. Sonra: ‘Göreceksin bu kavganın sonucu bizi de etkileyecek,’ demiş.

Diğer kurbağa:

-‘Anlayamadım. Nasıl etkileyecek?’ diye sormuş.

Yaşlı Kurbağa:

-‘ Kazanan boğa diğer boğanın burada kalmasına izin vermez. Yenilen boğa bizim bataklığa gelecek ve yuvalarımızı bozacak,’ diye cevap vermiş.

Boğalar, boynuzlarıyla birbirlerini iteklemeye başlamışlar. Biri diğerini itekliyorken, bir diğeri direniyor, saldırabileceği bir anı kolluyormuş. Bu itişme fazla sürmemiş. Bir boğa, diğer boğayı itekleye itekleye kurbağalara doğru sürüklemiş. Direnemeyen diğer boğa kaçmaya başlamış.

Sonunda yaşlı kurbağa haklı çıkmış ve yenilen boğa bataklığa girip Kurbağaların yuvalarına zarar vermiş.

Boğalar ve kurbağalar masalımızda burada bitmiş.

Kaynak: La Fontaine Masalları

Aşağıdaki masallar da ilginizi çekebilir.

Pinokyo MasalıYalan söyleyince burnu uzayan çocuk. Geppetto, hep bir çocuğu olmasını istermiş ama hiç çocuğu olmamış. Geppetto yine bir gün ormana gitmiş ve kütük aramaya başlamış. Bir süre sonra aradığı kütüğü bulmuş ve oyuncakçı dükkanının yolunu tutmuş. Hemen başlamış kütüğü yontmaya... Devamı için Tıklayınız.

Yengecin Başı Neden Yok Masalı Yıllar yıllar önce, buralardan çok uzakta, hayvanlar köyü varmış. Bu hayvanlar köyünün kralı, Fil’miş. Ayrıca fil dışında hiçbir hayvanın kafası yokmuş… Devamı için Tıklayınız.

yönetim

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Uzmanı. İlgi alanları; Tarih ve Kültürel Öğeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.