Çekirge ile Karınca Masalı

Ezop Masallarından Çekirge ile Karınca diğer adıyla Ağustos Böceği ile Karınca masalını siz okurlarımıza sunuyoruz.

Çekirge ile Karınca Masalı

Ben bir sanatçıyım ve herkesin bildiği gibi sanatçılar genellikle fakirdirler. Normalde, fakir olmayı umursamıyorum. Güneş parlarken, çimler arasında uzanıp en sevdiğim taze otlardan yiyip karnımı doyuruyorum sonra sazımı elime alıp herkesin dinlemesi için çalıp şarkı söylüyorum. Birçok arkadaşım da var ve birlikte bir orkestra kurduk.

Herkes müziğimizi seviyor ve bizlerin ne kadar güzel müzik yaptığımızı birbirlerine söylüyorlar. Bu ise bizi oldukça mutlu hissettiriyor. Bizim müziğimizi dinlemeyen bir karınca ailesi var. Biz müzik çalarken bizi dinlemiyorlar. Günün her saati neredeyse hiç durmadan çalışıyorlar. Bildikleri tek şey çalışmak, çalışmak ve çalışmak.

Bir gün ben yine çimlerin arasında güzel müziğimi çalarken, bu karınca ailesi müziğimi dikkate almadan çalışıyordu.  Ben bunların neden hep çalıştığını merak ederek onlara seslendim.

“Hey siz karıncalar,” dedim onlara. “Güzel bir yaz günü. Neden bir süre ayaklarınızı dinlendirmiyor ve tatlı müziğimi dinlemiyorsunuz? ”

“Durmak için zamanımız yok,” dedi biri nefes nefese. “Kış için yiyecek stoklamakla meşgulüz. Böyle çalışmazsak kışın aç kalırız.”

Aylar geçti ve havalar çok soğudu. Hava o kadar soğuktu ki titremekten şarkı bile söyleyemiyordum. Yerde sert bir don vardı ve yemek için bir kırıntı bile yoktu. Çok açtım! Çalışkan karınca ailesi aklıma geldi ve karınca ailesinden biraz yiyecek alabilmek için onları ziyarete gittim ve şöyle dedim:

“Lütfen arkadaşlar, ben fakir ve aç bir müzisyenim. Bana mutfağınızdan birkaç kırıntı verebilir misiniz?”

Ne oldu biliyor musun? O karıncalar burunlarını bana kıvırdılar. Öylesine cimriydiler ki yiyeceklerinden bir kırıntıyı bile benimle paylaşmadılar. Bu kış aç kalmam kaderim mi aptallığım mı? Bu bana ders olsun.  Havalar ısınıp çimenler yeşerdiğinde, cimri insanlara muhtaç olmamak için kendim de çalışıp kış için yemek depolamalıyım.

Hey sen! Benim durumuma düşmek istemiyorsan bugünün işini yarına bırakma. Tembellik edip, öğretmeninin verdiği ödevleri yapmamazlık yapma. Ödevlerini yapmaz ve dersini zamanında çalışmazsan, sınıfındaki cimri öğrencilere muhtaç kalabilirsin. İnan bana bu duruma düşmeni hiç istemem. Benim başıma geldi, bari senin başına gelmesin.

Çekirge ile Karınca Masalı da burada bitmiş. (Ezop Masallarından)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.