Çinli Çocuk 66 Milyon Yaşındaki Dinozor Yumurtalarını Buldu

Çinli Çocuk 66 Milyon Yaşındaki Dinozor Yumurtalarını Buldu

Üç milyon nüfusa sahip Héyuán şehrinde Dinozor Yumurtası bulmak sıra dışı değildir. Daha önce de bu şehir de bir çok dinozor fosili ve yumurtası bulundu. Héyuán, “dinozorların evi” olarak biliniyor.

Çin’de bir gölün yakınlarında oyun oynayan 10 yaşındaki bir çocuk, 66 milyon yıllık çok nadir bir dinozor yuvasının keşfedilmesini sağladı. Kazara bulduğu dinozor yumurtası bilim dünyasını oldukça sevindirdi.

Çin’in Guangdong eyaletindeki Héyuán şehrinde Dong Nehri yakınlarında oyun oynayan Zhang Yangzhe adlı çocuk kendi başına oynarken büyük bir keşfin anahtarını bulabileceğini aklının ucundan bile geçirmiyordu. Oyun oynarken bulduğu cevizleri kırmak için taş ararken, büyük keşfe kapı aralıyor.

Topraktaki ‘Tuhaf Taş’

Toprakta üst kısmını gördüğü taşı çıkarmak için toprağı kazarken, tuhaf bir şey gören çocuk, bunun özel bir şey olduğunu anlamış, bu yüzden o cisme zarar vermemek için toprağı yavaşça kazıdı.  Önce çıkarmaya uğraştığı tuhaf taşın betondan yapılmış olabileceğini düşünen çocuk,  sonrasında bu taşın dinozor yumurtası olabileceğini düşündü. Çünkü Zhang Yangzhe, “kütüphanede okuduğu kitaplardan dinozorlar hakkında çok şey öğrendiğini, bu yüzden dinozor yumurtası olabileceğini düşündüğünü,” söyledi.

Dinozor yumurtası olma ihtimaliyle annesini çağıran çocuk, sonrasında yerel müzeye haber verdi. Yetkililer gelene kadar da yumurtanın başından ayrılmadı.

Dinozor yumurtası yuvası

Müzeden gelen uzmanlar, garip taşın fosilleşmiş bir yumurta olduğunu doğruladı. Sonraki günlerde, Zhang’ın keşfini yaptığı yeri kazmaya başladılar. Kazma sırasında, okul çocuğu tarafından keşfedilen yumurta ile aynı olan on yumurta daha buldular. Zhang’ın hepsi küçük bir alanda olan bir dinozor yuvası bulduğunu belirlediler. Fosillerin çapı yaklaşık 9,1 cm’dir.

Uzmanlar, bu yumurtaların yaklaşık 66 milyon yaşında olduğuna inanıyorlar.  Daha önce yerel Heyuan Müzesi’nde yönetici olan Huang Ding, Daily Mail’e “ fosillerin geç Kretase döneminden geldiğini ve bunun  yaklaşık 65 milyon yıl önce dinozorların kitlesel yok oluşundan hemen önceki dönem olduğunu” ifade etti.

Bugün Héyuán Müzesi’nde 10.000 den fazla dinozor yumurtası saklanıyor veya sergileniyor. Fosilleşmiş tarih öncesi yumurta koleksiyonunu bu şehirde bulabilirsiniz.

65 Milyon Yaşındaki Triceratops Dinozor Kafatası

Bu arada Amerika Birleşik Devletleri’nde,  bir öğrenci tarafından bir başka önemli dinozor keşfi yapıldı. Kaliforniya Üniversitesi’nde öğrenci olan Harrison Duran, Kuzey Dakota’daki Hell Creek bölgesinde 65 milyon yıllık bir triceratopsun dinozor kafatası buldu.

Kaynak: Daily News, Çinli Çocuk 66 Milyon Yaşındaki Dinozor Yumurtalarını Buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.