Devler ve Köylüler Masalı

Devler ve Köylüler Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken, ben dedeme masal okuyorken, buralardan çok uzak bir yerde bir köy varmış. Bu köy, ektiği mısırlarla meşhurmuş. O kadar çok mısır ekerlermiş ki, çevre ülkelerden insanlar bu köye gelip mısır alırmış. Bu köy, ektiği mısırlarla anılır olduğundan, köyün ismi Mısırköy olarak kalmış.

Köyün ektiği mısırların ünü o kadar çok yayılmış ki, devler ülkesinde yaşayan devler bile bu mısırın ününü duymuş. Bir gün devler ülkesinde kuraklık olmuş ve ektikleri hiçbir ürün çıkmamış. Toplanıp karar vermişler ve Mısırköy’e gitmeye karar vermişler. Devler kırk gün kırk gece yürüyüp Mısırköy’e varmışlar. Yolculuk esnasında da çok az yiyecek yiyebilmişler. Devler, Mısırköy’ün mısır tarlalarını görünce sevinçten havalara uçmuşlar. Çünkü mısır tarlaları mısırlarla doluymuş ve devler ise çok açmış. Hepsi birden mısır tarlasına girmiş ve doyasıya yemişler. Yolculuğun verdiği yorgunlukla tarlada uyuyakalmışlar. Sonra uykularında horlamaya başlamışlar. O kadar çok horlamışlar ki horlamaların etkisiyle köydeki evlerin camları kırılmış, yer ise sarsılır gibi oluyormuş.

Bütün köylüler korkudan köy meydanında toplanarak ne olduğunu merak etmişler ama korkudan sesin geldiği yöne kimse gidememiş. Sabah olunca herkes eline bir silah alarak tarlalara doğru yol almışlar. Tarlaya vardıklarına dağ gibi devlerin uyuduklarını görmüşler ve kendi aralarında ne yapabileceklerini konuşmuşlar. Ancak korkudan akıllarına bir çare gelmemiş. En sonunda içlerinden biri gidip yaşlı devi uyandırmış. Yaşlı dev uyanınca, köylüler ağaçların arkasına saklanmış. Biri hariç. O da yaşlı devi uyandıran gençmiş.

Yaşlı Dev:

-“Kimmiş tatlı uykumdan beni uyandıran?” diye söylenmiş.

Genç Adam:

-“Ben,” diye cevap vermiş genç adam.

Yaşlı Dev:

-“Sende kimsin?” diye sormuş dev.

Genç Adam:

-“Mısırlarını yediğin tarlanın sahibi.”

Yaşlı Dev:

-“Hımmmm….”

Genç Adam:

-“Yediğiniz mısırlara karşılık olarak burada ki bütün tarlalarımı sürmenizi istiyorum,” demiş.

Yaşlı dev de; “peki hepsini süreriz buna karşılık sizde bize yiyecek olarak mısır verin,” demiş.

Genç adam ve Yaşlı Dev anlaşmışlar ve Devler Ülkesindeki kuraklık sona erene kadar tarlaları Devler sürecek, köylülerde mısır ekecekmiş. Devlerin bu hizmeti karşılığında ise mısır vereceklermiş.

Tatsız başlayan olay, tatlıya bağlanmış ve devler ile köylüler iyi arkadaş olmuşlar. O günden sonra herkes mutlu yaşamaya devam etmiş.

Yazar: Fatih Arslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.