Hz Aişe Kaç Yaşında Evlenmiştir?

Hz Aişe Kaç Yaşında Evlenmiştir?

O dönem müşrikleri ile Yahudileri, Allah’ın Peygamberine her türlü iftirayı, karalamayı yaparken, o dönem Arap ve Yahudi toplumları bu evlilikle ilgili en ufak bir söylenti bile çıkarmamışlardır. Bu da Hz Peygamber ile Hz Aişe arasında ki evliliğin gayet normal karşılandığını da göstermektedir.

Aişe validemizin peygamberimizle kaç yaşında evlendiği ile ilgili iddialar islamdan uzak insanlar tarafından sık sorulan sorulardan bir tanesidir.

Ancak, bu düşüncenin kaynağı da Hadisçi Buhari hazretleridir. Buhari’de Hz. Aişe’nin 9 yaşında evlendiği belirtiliyor.

Hz Aişe kaç yaşında evlenmiştir, sorusunun cevabına gelirsek; Hz Aişe, ablası Hz Esma’dan 10 yaş küçüktür. Hz. Esma hicri 73 yılında 100 yaşında iken vefat ettiği bilinmektedir. Hicrette yani miladi 622 senesinde Hz Esma 27-28 yaşlarında ise kardeşi Hz Aişe ise 17-18 yaşındadır.

Aişe Validemiz’in Peygamberimiz ile evlenmesinde yaşı 18-20 yaş aralığında olması gerekmektedir. Ayrıca yüce peygamberimiz Muhammed (sav) ihtirasları peşinde koşan biri olmuş olsaydı, sıradan bir hayat yaşamaz, saraylarda yaşar, her türlü dünya nimetinden faydalanırdı.

Ayrıca, o dönem müşrikleri ile Yahudileri, Allah’ın Peygamberine her türlü iftirayı, karalamayı yaparken, o dönem Arap ve Yahudi toplumları bu evlilikle ilgili en ufak bir söylenti bile çıkarmamışlardır. Bu da Hz Peygamber ile Hz Aişe arasında ki evliliğin gayet normal karşılandığını da göstermektedir.

Peygamberimizin hayatını bilmeyen elbette ona atılan iftiralara inanır. Bizim öncelikli görevlerimizden biri de Hz Peygamberimizin hayatını okuyup anlamaktır.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

İslamda Küçük Yaşta Evlilik Var Mıdır? Ayet açık bir şekilde ifade etmektedir ki, buluğ çağı ile olgunlaşmak birbirinden farklı evreleri göstermektedir. Öncelikle buluğ çağına girilmesi, evlilik çağına girilmesi anlamına gelmiyor…Devamı için Tıklayınız…

İslamda Kölelik Var mıdır? Günümüz anlamıyla kölelik, bir insanın diğer bir insanı kendi hizmetleri için kullanmasıdır. Köle olarak kullanılan insanlar karın tokluğuna çalıştırılır ve yaşama anlamında hiçbir hakka sahip değildir. Kölenin canı, malı kısacası her şeyi sahibine aittir. Bir insanın diğer bir insanı kendi çıkarları için kullanma arzusu köleliği tetiklemiş, böylece kölelik kurumu insanlık tarihinin başlarından… Devamı için Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.