Kargaların Özellikleri

Kargaların Özellikleri Nelerdir?

Karga, zekâsı ve uyumluluğu ile bilinen, yüksek sesli öten, sert pençeleri ile tanınan siyah renkli bir kuştur. Kargalar, mahsullere zarar verme konusunda çok ünlüdürler.

Yaklaşık 40 karga türü vardır. Türüne göre boyutları farklılık arz eder. 18 cm ile 69 cm arasında uzunluğa sahiptirler.

Dünyanın her yerinde çeşitli habitatlarda kargalar bulunabilmektedir. Amerikan kargası Kuzey Amerika’nın her yerinde yaşar.

Kuzgun da dünya çapında en yaygın karga türlerinden biridir. Türkiye, Kuzey Avrupa, İskandinavya, İzlanda ve Grönland’da bulunurlar; Pasifik Okyanusu’ndan Himalayalara, Hindistan ve İran’a kadar Asya’da; kuzeybatı Afrika ve Kanarya Adaları boyunca; ve Kuzey ve Orta Amerika’da Nikaragua kadar güneyde, kısacası uyum sağlayabildikleri her yerde bulunabilirler.

Kale kargalar ise diğer türlerden daha küçüktürler ve Avrupa ve Batı Asya’da bulunur.

Kargalar son derece zeki kuşlardır.

Problem çözme becerileri ve şaşırtıcı iletişim becerileri ile tanınırlar. Örneğin, bir karga ortalama bir insanla karşılaştığında, diğer kargalara insanı nasıl tanımlayacağını öğretir. Aslında, araştırmalar kargaların bir yüzü unutmadığını göstermektedir.

Birçok karga türü yalnızdır, ancak çoğu zaman gruplar halinde beslenirler. Büyük gruplar halinde yaşayan türleri de vardır.

Ayrıca kargalar, kendilerine veya yavrularına zarar veren insanlara saldırırlar.

Bazı kargalar göç ederken, bazı kargalar yaşadıkları bölgeyi terk etmez. Göç eden türler, genelde daha sıcak iklimlere göç ederler.

Kargalar, ürünlere zarar vermenin yanında, mahsüllere zararlı olan böcekleri yiyerek tarıma katkı sunarlar.

Ölü hayvanları ve çöpleri yiyerek çevre temizliğine katkıları olmaktadır.

Kargalar her yerdedir, yani neredeyse her şeyi yerler. Kargalar, memeliler, amfibiler, sürüngenler, yumurtalar ve leş gibi küçük hayvanları yer. Ayrıca böcek, tohum, tahıl, fındık, meyve, böcek olmayan eklembacaklılar, yumuşakçalar, solucanlar ve hatta diğer kuşları da yerler. Ayrıca yiyecek depoladıkları da alışkanlıkları arasındadır.

Yuvalarını yüksek yerlere yaparlar. Dişileri dört ila beş yumurta yumurtlar. Kuluçka devresi 18 gündür. Dört haftada, civcivler yuvadan ayrılabilir. Kargalar türlerine göre ortalama 15 ila 40 yıl arası yaşarlar.

Kaynak: https://www.livescience.com/

Aşağıdaki makalemizde ilginizi çekebilir.

Sarıasma kuşu, ötücükuşlar takımının, sarıasmagiller familyasından olup, yuvalarını yüksek ağaç tepelerine yapan, parlak renkli, sarı ve siyah tüylü… devamı için Tıklayınız.

yönetim

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Uzmanı. İlgi alanları; Tarih ve Kültürel Öğeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.