KERTENKELE: Küçük Dinozor

KERTENKELE: Küçük Dinozor

Kertenkelegillerden, ince ve uzun gövdeli, dört ayaklı, uzun kuyruklu, yılanlarda olduğu gibi ileri doğru uzayabilen ince, çatal dilli, çok çevik, böcekçil, küçük bir sürüngen hayvandır. (Kaynakça: Google Sözlük)

Kertenkelelerin Özellikleri Nelerdir?

-Kertenkeleler sürüngen hayvanlardır.

– Kimi türleri toprak altında, kimi türleri ağaçlarda yaşayabilmektedir. Kimi kertenkele türleri su üzerinden koşarak geçebilmektedir.

-Kimi türler bulunduğu ortama göre renk değiştirebilmektedir. Bu renk değiştirmede ortam rengi ve ortam sıcaklığı belirleyici rol oynayabilmektedir. Böylece avlanmak isteyen veya av olmaktan korkan kertenkeleler bu şekilde hayatta kalabilmektedirler. Renk değiştirebilen türe en güzel örnek, Bukalemunlar’dır.

-Suda yaşayan kertenkele türleri de vardır.

-Uzun bir kuyrukları vardır. Bu kuyrukları darbelerde kopabilir. Kopan kuyruğun yerine yenisi çıkar.

-Komodo Dragon kertenkelesi 3 metreye yaklaşan boyu ile en büyük kertenkeledir.

-Kertenkeleler türlerine göre farklı renklerde olabilmektedir.

-Genelde böceklerle beslenirler.

-Kertenkele türlerinin büyük çoğunluğu dört ayaklıdır. Ayakları olmayan kertenkele türleri de mevcuttur.

-Kertenkelelerin ayaklarında beş parmak bulunur ve bu parmaklarda tırmanmalarını kolaylaştıran güçlü tırnaklar bulunur.

-Kertenkelelerin üreme şekilleri yumurtlayarak olur. Yazın dişi kertenkeleler kumda ya da toprakta açtıkları çukura yumurtalarını bırakırlar.

-Kertenkelelerde kış uykusuna yatarlar. Havaların soğumasıyla ortadan kaybolduklarını köyde yaşayanlar fark etmişlerdir. Sonrasında kış uykusuna yatan küçük dinozorlar, ilkbaharın ısıtan güneşiyle görünmeye başlarlar.

Kertenkeleler, yapısal özellik bakımından yılanlara benzerler. Yılanlar gibi güneşlenmeyi, güneş altında durmayı çok severler.

-Kertenkelelerin ömürleri türüne göre farklılık arz eder. Bir yıl yaşayabilen küçük kertenkeleler var iken, büyük boy kertenkeleler 100 yıldan fazla yaşayabilmektedir.

Kaynak:

https://www.bilgiustam.com/kertenkele-nedir-ozellikleri-nelerdir/ adlı internet sitesinden yararlanılmıştır.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Karga zekası ve uyumluluğu ile bilinen, yüksek sesli öten, sert pençeleri ile tanınan siyah renkli bir kuştur. Kargalar, mahsullere … Devamını okumak için Tıklayınız.

AT: Savaşların Olmazsa Olmazı Atgillerden, binek hayvanı olarak kullanılan, arabaya, çifte koşulan, gücünden yararlanılan memeli hayvana denir… Devamını okumak için Tıkla.

Kurt: Köpekgillerden, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaşayan, köpeğe çok benzeyen ve ondan daha iri, daha güçlü, uzun kafalı ve sivri burunlu, kuyruğu tüylü, postu genellikle gri sarı olmakla birlikte… Devamı için Tıklayınız.

yönetim

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Uzmanı. İlgi alanları; Tarih ve Kültürel Öğeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.