Ok Yılanının Bilgisayar Ortamında Modeli Geliştirildi

Ok Yılanının Bilgisayar Ortamında Modeli Geliştirildi

Ülkemizde Ok yılanı diğer adıyla Cennet ağacı yılanı Ülkemizin, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde nadiren de olsa görülen bir yılan türüdür. Ok yılanları ile ilgili ABD’de yapılan bir araştırma ile uçarken yaptığı kıvrımları neden yaptığına dair bir araştırma yapıldı. Bu haberden önce Ok Yılanı hakkında genel olarak bilgi vermek faydalı olacaktır.

Ok Yılanları/ Cennet Ağacı Yılanları ince ve ortalama 1,40 m uzunluğunda, kırsal alanda her an karşımıza çıkabilecek bir yılan türüdür. Bu yılan türü zehirli değildir ancak hedefine kendini ok gibi fırlattığından dolayı Ok Yılanı ismini almıştır. Çok hızlı hareket edebilir. Kafası ince ve sadedir. İnsana ok gibi fırlayarak saldırdığı olmuş ancak hastanelere konu ile ilgili başvuru olmamıştır. Ok yılanı insanı deler mi diye merak edenleriniz olmuştur. Ok yılanının kendilerine saldırdığını iddia edenler, bu yılanların hızlarından dolayı kafalarının toprağa 1-2 cm battığını söylemektedirler. Şayet, fırlama sonrasında toprağı 1-2 cm delen bir kuvvetin insan bedenini rahatlıkla delebileceğini söyleyebiliriz.

Ok Yılanının Bilgisayar Ortamında Modeli Geliştirildi

Virginia Teknik Üniversitesi’nde uçan yılanlar üzerine araştırma yapan bir grup araştırmacı, Asya’ya özgü bir uçan yılan türünün neden uçarken vücutlarını kıvırdıkları ile ilgili bir sonuca vardıklarını kaydettiler.

Araştırma ile ilgili elde ettikleri verileri (30 Haziran 2020) Pazartesi günü Nature Physics dergisinde yayınlayan araştırmacılar, Chrysopelea türü yılan türünün (diğer adıyla Cennet Ağacı Yılanı) havada kıvrılırken ki durumunu bilgisayar ortamına aktararak bir model geliştirdiklerini bildirdiler.

Araştırmacılar, bir yılanın neden yerde kıvrıldığının çok basit anlaşılabilir olduğunu vurgularken, Cennet ağacı yılanlarının havada uçarken neden hem yatay hem dikey hareket ettiklerinin bu araştırma sonrasında ürettikleri model ile anlaşılır hale geldiğini söylediler.

Araştırma grubunun baş direktörü Isaac Yeaton, araştırmacıların yılanların vücutlarını havada stabilize etmek için dalgalandıklarını belirlediklerini söyledi. Hareketin, sürüngenlerin daha fazla mesafe kat etmesine yardımcı olduğunu da belirtti.

Yeaton, araştırmacıların daha sonra dış ortamlarda süzülen yılanların, hayvanların kayma sırasında nasıl dikey gittiklerini ve dönüş ürettiğini belirlemelerine yardımcı olmak için gözlemlemeyi amaçladıklarını söyledi. Bilgisayar ortamında geliştirilen model ile bu yılanların havadaki kas hareketlerinin daha anlaşılır olacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.