Osman Bey

Osman Bey Kimdir?

Osmanlı Devleti’ni kuran ve adını devletine ve soyuna vermiş olan ilk Osmanlı Sultânıdır. Osman Bey miladi takvime göre 1258 hicri takvime göre 656 yılında Söğüt’te dünyaya geldi. Anne adı; Hayme, baba adı; Ertuğrul.

1299 yılında Osmanlı’yı uç beyi olmaktan çıkarıp Söğüt ve Domaniç’te Osmanlı Beyliğini kurdu. 1302’de Koyunhisar Muharebesini kazanıp bağımsızlığını ilan etti. Moğol istilalarından kaçan Müslümanların kendi beyliğine sığınmalarına izin verdi. Böylelikle beyliğinin nüfusu ve o doğrultuda askeri ve siyasi gücü de arttı. Ayrıca zayıf durumdaki Bizans İmparatorluğu’ndaki karışıklıkları sayesinde kısa sürede Anadolu ve Doğu Roma topraklarının hakimi durumuna geldi.

1301 yılında Yenişehir’i kuran Osman Gazi saltanat merkezini buraya nakletti. Bu arada fetihlerde kendisinin yanında bulunanlara verdiği önemi göstermek adına kardeşi Gündüz Bey’e Eskişehir’i; oğlu Orhan Bey‘e Sultânönü’nü; Hasan Alp’a Yarhisâr’ı; Şeyh Edebalı’ya Bilecik’i ve Turgut Alp’e İnegöl’ü verdi. 1308 yılında Selçuklu Devletinin yıkılması sonrasında Osmanlı Devleti tamamen bağımsız bir hüviyet kazandı.

1313’de Köse Mihal’in Müslüman olması sonrasında Osmanlıya biat etti. Böylece Mekece, Akhisar ve Gölpazarı Osmanlının eline geçti. Osman Bey, 1324 yılında beyliği oğlu Orhan Bey’e devretti.

İlk para Osman Gazi zamanında basılmıştır.

1324 yılı Şubat ayında Bursa’nın fethini görmeden 67 yaşında vefat etti. Türbesi Bursa’daki Gümüş Künbed’e bulunmaktadır.

Babasından 4800 km2 olarak aldığı toprakları 16.000 km2’ye çıkaran Osman Bey’in Orhan ve Alâ’addin dışındaki çocukları şunlardır: Fatma Hâtûn, Savcı Bey, Melik Bey, Hamîd Bey, Pazarlı Bey ve Çoban Bey.

Bugünkü sınırlara göre, Osman Bey zamanında Osmanoğullarının ülkesi, Bilecik, Eskişehir merkez, Sakarya’ya bağlı Geyve, Akyazı ve Hendek, Kütahya-Domaniç ve Bursa ilinin Mudanya, Yenişehir ve İnegöl ilçelerini kapsıyordu.

Kaynak: https://www.timeturk.com/osman-gazi-bey/biyografi-777589 adlı siteden yararlanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.