Tavşan ile Kaplumbağa Masalı

Tavşan ile Kaplumbağa Masalı

Büyük bir ormanda kendini beğenmiş bir tavşan yaşarmış. Bu tavşan, ormanın en hızlısı olduğunu söyler, diğer hayvanları yarışmaya davet edermiş. Ama hiçbir hayvan, tavşanla yarışmaya cesaret edemezmiş.

Tavşan bir gün gene ormanda kibirli kibirli gezerken kaplumbağa ile karşılaşmış.

-Merhaba tavşan kardeş, duyduğuma göre kendine yarışacak birilerini arıyormuşsun, demiş kaplumbağa.

-Evet, kaplumbağa kardeş ama kimse benimle yarışmaya cesaret edemiyor, diye alaylı alaylı cevap vermiş tavşan.

-Ben yarışmaya varım, demiş kaplumbağa.

Tavşan bunu duyunca kahkahalarla gülmüş ama yarışmayı da kabul etmiş. Yarışmanın başlayacağı ve biteceği yerleri belirleyip, yarış çizgisine gelmişler. Tavşan ile kaplumbağa yarışmaya başlamışlar ama tavşan o kadar hızlıymış ki az sonra gözden kaybolmuş. Kaplumbağa ise kararlı ve azimli bir şekilde yürümeye başlamış.

Tavşan bir hayli yol gittikten sonra durup, arkasına bakmış ama ortalıkta ne kaplumbağa ne de diğer hayvanlardan birini görmüş. Kendince, ‘’bu ormanda başkası değil de, ormanın en yavaşı mı beni geçecek. Biraz şu ağacın altında uzanayım, kaplumbağa geldiğinde onunla biraz daha alay ederim’’, diye düşünmüş. Gidip bir ağacın altında uzanıp, uyuyakalmış.

Tavşan uyurken, kaplumbağa kararlı bir şekilde yarışmaya devam etmiş. Bir hayli vakit geçtikten sonra, tavşan uyanmış. Bir de ne görsün. Kaplumbağa yarışmayı bitirmek üzereymiş. Tavşan yattığı yerden fırlamış ama kaplumbağanın kendisinden önce bitiş çizgisinden geçmesine mani olamamış. Bitiş çizgisinde bekleyen hayvanlar, kaplumbağayı tebrik etmiş. Tavşanda yanlış davrandığının farkına varmış, önce kaplumbağayı kutlamış, sonra ormandaki hayvanlardan kibirli davranışlarından dolayı özür dilemiş.

Ormandaki hayvanlar ve kaplumbağa, tavşanın özrünü kabul etmişler ve hep birlikte mutlu şekilde yaşamaya devam etmişler.

 

Aşağıdaki masallar da ilginizi çekebilir…

Tilki ile Oduncu Masalı …Ağaçlar arasında bir kulübe görmüş. Oduncunun biri, kulübenin önünde odun kırıyormuş. Tilki hemen oduncuya doğru koşmuş ve yalvarır bakışlarla, kendisini avcılardan saklamasını istemiş. Adam, kulübesini göstererek, oraya saklanmasını istemiş. Tilki, kulübeye girip saklanmış ve kapı aralığından dışarıyı gözetlemeye başlamış. Devamı için Tıklayınız…

Tilki ile Yılan Masalı Bir varmış bir yokmuş. Bir tilki ile bir yılan varmış. Tilki çok iyi kalpliymiş. Her gün güneş battıktan sonra avlanmaya çıkar…Devamı için Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.