Tilki ile Keçi Masalı

Tilki ile Keçi Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, bebeler annelerine “bize masal oku” diye ağlıyorken; ormanda oynaya zıplaya dolaşan bir tilki varmış. Bu tilki bir gün yine oynayıp zıplıyorken bir kuyunun yanından geçerken dengesini kaybedip düşmüş. Düştüğü kuyudan  çıkmak için başlamış çırpınmaya. Ama bir türlü o çukurdan çıkamamış. Artık öleceğini düşündüğü bir sırada, bir keçi su içmek için kuyunun başına gelmiş.

Kuyudaki tilkiyi gören keçi:

-‘Merhaba tilki kardeş! Orada ne arıyorsun?’ diye sormuş.

Tilki:

-‘Büyük bir kuraklığın hızla yaklaşmakta olduğunu sen daha duymadın mı? Çok yakın bir zamanda bizim orman halkından pek çoğu, susuzluktan ölecek. Ben bu çok kötü haberi işitir işitmez kendimi buraya attım. Burada su çok ve bitecek gibi değil. Beni dinlersen vakit geçirmeden sende buraya gel. Yoksa bugün yarın sen de susuzluktan ölebilirsin. Ayrıca bir şey daha söyleyeyim, hayatım da böylesine tatlı bir su içtiğimi hatırlamıyorum. Hem o kadar çok su içtim ki şu anda yürümeye mecalim kalmadı,’ demiş.

Tilki sözlerini bitirir bitirmez, akılsız keçi, hemen suya atlamış. Tilki vakit kaybetmeden keçinin sırtına atlamış. Keçinin boynuzlarına basarak kuyudan çıkmış.

Kuyudan çıktığı için rahat bir nefes alan tilki, kuyu başından ayrılmadan aşağıdaki keçiye seslenmiş.

-‘Keçi kardeş. Bir daha bir şeyi yapmaya karar vermeden iyi düşün,’ demiş.

Tilki ile Keçi masalı da burada bitmiş.Ezop Masalları

Aşağıdaki masallarımız da ilginizi çekebilir.

Yiğit ile Dev Masalı Bir sabah annesi Yiğit’e; -‘Oğlum gidip biraz çalı çırpı toplayıp getir. Akşama ekmek pişireceğim,’ demiş. Yiğit tamam demiş. Sonra gidip arkadaşlarını çağırmış. Arkadaşlarına:… Devamı için Tıklayınız.

Kislan ile Yedi Dev Masalı Bir zamanlar evden hiç dışarı çıkmayan bir adam varmış. Köylüler, adam evden hiç dışarı çıkmıyor diye adama Kislan adını takmışlar. Karısı da her gün kocasına dışarıya çıkmasını söylüyormuş ancak kocasını bir türlü ikna edemiyormuş. Bir gün karısı gizliden hamur yoğurup evin dışındaki tandırda ekmek pişirmiş. Pişirdiği ekmekleri evin etrafına gelişi güzel bırakmış. Birkaç tane ekmeği de şöminenin bacasından aşağıya bırakmış. Sonra koşarak içeri girmiş ve kocasına:.. Devamı için Tıklayınız.

yönetim

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Uzmanı. İlgi alanları; Tarih ve Kültürel Öğeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.