Yarasa Neden Geceleri Uçar Masalı

Yarasa Neden Geceleri Uçar Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Yıllar yıllar evvel, kuşlar ve kara hayvanları arasında çok şiddetli savaşlar yaşanıyormuş. Bu savaşın neden ve ne zaman başladığını da kimse hatırlamıyormuş. Bu savaşta birçok hayvan yaralanmış veya öldürülmüş. Baykuş, böyle giderse hiçbir hayvanın kalmayacağını kuşlara söylemiş. Diğer kuşlarda, baykuşla bu konuda hem fikir olmuş. Bu yüzden bir heyetle kara hayvanlarına gitmişler. Durumu anlatmışlar. Kara hayvanları da bu fikri kabul etmenin gerekliliğini kabul etmiş. Böylece aralarında ateşkes ilan etmişler.

Bu ateşkesi hayvanlar arasında yaymak için kuşlardan martılar görevlendirilmiş, kara hayvanları arasından ise tavşanı seçmişler. Martılar, kuşlara haber salmak için dolanmış, tavşan ise kara hayvanlarına haber vermek için dünyayı dolaşmaya başlamış.

Martılar, havada uçarlarken yerde bir yarasının öldürülmüş olduğunu görmüşler. Meğerse yarasa, barıştan önceki savaşta öldürülmüş. Martılar, yarasayı gömmek için hazırlıklara başlamışlar. Bir de bakmışlar ki yarasanın dişleri varmış. Ama kuşların dişlerinin olmaması gerekiyormuş. Yarasanın kuş olamayacağını düşünen kuşlar, yarasanın cesedini alıp kara hayvanlarına götürmüşler. Kara hayvanlarına, ‘yarasının ağzında diş olduğunu, bunun kuş olamayacağını, kara hayvanlarının bu cesedi gömmesi gerektiğini’ söylemişler.

Kara hayvanları, yarasayı alıp, gömmek için hazırlıklara başlamışlar. Kaplumbağa, ‘bunun kanatları var,’ demiş. Ama kara hayvanlarının kanatlarının olmaması gerekiyormuş. Yarasanın bir kara hayvanı olamayacağını söylemişler. Böylece kara hayvanları da yarasayı gömmekten vaz geçmişler.

Yarasanın cesedini kimse gömmediği için, ortada kalmış. Bir gece diğer yarasalar durumdan haberdar olmuşlar. Hemen o gece gidip, ölü yarasanın cesedini gömmüşler.

Yarasalar, hem kuşlar hem kara hayvanlarının kendilerini kabul etmemesinden dolayı hep geceleri uçmayı alışkanlık haline getirmişler.

Yarasa Neden Geceleri Uçar Masalı da burada bitmiş.

Aşağıdaki masalımız da ilginizi çekebilir.

Köy Faresi ile Şehir Faresi Masalı Uzak bir köyde iki fare yaşarmış. Bir gün bu farelerden bir tanesi şehre taşınmaya karar vermiş ve gidip şehre yerleşmiş. Aradan birkaç ay geçmiş. Köydeki fare, arkadaşı fareyi ziyaret etmek için şehre gitmiş. Şehir faresi, kendini ziyarete gelen arkadaşını görünce çok sevinmiş. Onu çok güzel karşılamış, güzelce ağırlamış, yedirmiş… Devamı için Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.