Yavru Serçe ile Yavru Kedi Masalı

Yavru Serçe ile Yavru Kedi Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal iken pireler berber iken; günün birinde küçük bir kedi yavrusu ile yavru bir serçe arkadaş olmuşlar. Yavru kedi, kedilerin serçeleri yediğini bilmiyor, yavru serçe ise kedilerden kaçılması gerektiğini bilmiyormuş. Yavru serçe, kediyi gagalıyor; kedi ise patisiyle serçeye pat pat vurup oynuyorlarmış. Oynarlarken birbirlerinin canını incitmezlermiş.

Anne serçe, yavrusunun baş düşmanlarıyla oynağını görünce, yavrusunu yanına çağırmış ve:

-‘Ne yaptığını sanıyorsun sen? Oyun oynadığın o kedi bizim baş düşmanımızdır. O şuan yavru olabilir ama onun annesi veya babası seni gördüğünde hemencecik yer. Ondan uzak durmalısın,’ diye uyarmış.

Küçük kediyi de babası uyarmış ve:

-‘Sevgili yavrum, biz kediyiz ve kediler fare ve kuşlarla beslenirler. Senin, bir kuşla arkadaş olman utanç verici bir şey. Nasıl olurda benim oğlum olabilirsin?’ diye azarlamış. Sonrasında kedilerin kuşları gördüğünde yapması gereken şeyleri anlatmış.

Ve o günden sonra yavru kuş ile yavru kedi bir daha bir araya gelip oyun oynamamışlar. Kedi, yavru kuşu gördüğü yerde kovalamış; yavru kuş da kediyi gördüğü yerde kaçmaya başlamış. Böylece güzel bir dostluk bozulmuş ve birbirine düşman olarak yaşamışlar.

Yavru Serçe ile Yavru Kedi masalımız da burada bitmiş.

Kaynak: La Fontaine Masalları

Aşağıdaki masallar da ilginizi çekebilir.

Anne ile Kurt MasalıO an pencerenin dibinden bir kurt geçmekteymiş. Kadının söylediklerini duymuş. Sonra kendi kendine, “bugün benim şanslı günüm olmalı, çocuğun ağlamasına bakılırsa yiyeceğimin pencereden gelmesi için hiç de çok beklemeyeceğim”… Devamı için Tıklayınız.

Ayı ile Tilki Masalı Bir gün bu alay etmelere dayanamayan evini terk etmiş. Ormanda yürürken bir tilki ile karşılaşmış. Ayı ile Tilki tanışıp kaynaşmışlar ve arkadaş olmuşlar. Birlikte yol arkadaşlığı yapma konusunda da anlaşmışlar. Ancak tilkinin niyeti ayı ile arkadaş olmak değilmiş, fırsatını bulduğunda ayıyı yemekmiş... Devamı için Tıklayınız.

*İnternet sitemize katkı sunmanız adına, sitemiz içeriğiyle alakalı bizlere göndereceğiniz her türlü yazıyı memnuniyetle yayımlayacağımızı bilmenizi isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.